De essentiële beleggersinformatie is essentieel ! 1.00

In mijn screenings krijg ik 3 cijfers als resultaat en mijn collega schreef enkele dagen geleden dat die 3 cijfers en de “verplichte essentiële informatie” bijna identiek zijn. Als je “jouw huiswerk” goed wil maken, dan is het ook belangrijk dat je die cijfers goed bestudeert.

Volg nauwkeurig mee want er gaan hier een aantal heilige huisjes sneuvelen.

Toen mijn “collega-brainstormer” me bij het zoeken naar goede fondsen het advies gaf om data te verzamelen die niet gekoppeld zijn aan een specifieke periode (om samenloop van specifieke omstandigheden uit te schakelen), heeft die mij op het goede spoor gezet.

Op de 1ste en de 16de van elke maand bereken ik het behaalde jaarresultaat van een aantal fondsen en trackers (zelfs een aantal aandelen). Het jaarresultaat DTD of van bijvoorbeeld 16 maart 2011 tot 16 maart 2012. Van al die fondsen sla ik die op in een bestand en mijn computer berekent daarmee het mediaan jaarrendement. Ik bereken alzo de prestaties en zit niet, zoals de meesten, te turen op de evolutie of de grafiek van de NIW (NAV).

Om het cijfer iets beweeglijker te maken en daarmee sneller en beter de huidige realiteit te benaderen, bereken ik ook het mediaan resultaat van de laatste 120 berekende jaarresultaten). Wij noemen dat onze GOGI (daarover later meer). Dat cijfer geeft accuraat de gemiddelde prestaties van een fonds weer en dient alzo nauw aan te sluiten bij het “gematigd scenario ” dat mijn collega noemt in zijn artikel over de beleggersinfo.

Door een minteken voor die formule te plaatsen krijgen we ook onze GOGI Invers.

Zet je die GOGI en die GOGI Invers in een grafiek, dan krijg je dit voor de tracker op de NASDAQ :

Het eerste punt van de GOGI (1 01 2016) is alzo de mediaan van de 120 resultaten berekend tussen 01 01 2010 en 01 01 2016. (Voor diegenen die nog volgen: dat is wel 6 jaar !!!! maar je hebt wel een eerste volledig jaar nodig om het eerste resultaat te kunnen berekenen). Het laatste punt is de mediaan van de resultaten tussen 1 11 2019 en 1 11 2024.

En alhoewel velen de NASDAQ als te volatiel beschouwen, blijkt die toch een vrij stabiele trend te genereren. Gemiddeld zo’n 20% per jaar. Dat hij de laatste periode stijgend is, dat weet iedereen zowat. Mag ik echter stellen dat we ook tijdens de volgende periodes rendementen gaan krijgen die rond die 20% schommelen. Waarom zou die plots naar 5% gemiddeld afzwakken of stijgen naar 30%. En als er toch een wijziging zou komen, dan heb ik dat vrij snel in de gaten want ik update mijn cijfers twee maal per maand.

Dezelfde grafiek maar nu van de MSCI World of de IWDA:

Alhoewel de trend dalend was, lijkt het herstel ingezet. Opgelet dit heeft niets te maken met de herkiezing van Donald Trump want we werken hier met medianen en ook op 1 november 2024 was er nog geen verkiezing geweest. Ik lees overal dat deze tracker een stabiel resultaat oplevert: als dat hier zo is dan is dat bij de Nasdaq-tracker toch ook zo ? Gemiddeld 9% per jaar. Zie je ook in de grafiek waarom ik in het verleden ooit schreef dat de trend dalend was….

Er zijn er meer, maar hier nog eentje: Morgan Standard Global Insight

Met wat goede wil kan men hier toch ook stellen dat de trend vrij stabiel is en dat we een rendement mogen verwachten dat hoger is dan 10% per jaar. Mag ik je ook doen opmerken dat die gemiddelde prestaties niet zomaar in mekaar zakken of als raket omhoog schiet. De grafieken hebben zo (en mijn ervaring bevestigt dat) een voorspellend karakter. Je kan je natuurlijk altijd een fonds of een tracker aanschaffen met een mediaan resultaat van zo’n 6% waarvan jij hoopt dat het 16% gaat worden…

Een afwijkend verloop: de MSCI China

Er zijn heel wat beleggers die als diversificatie absoluut China erbij willen hebben omdat het een economische grootmacht is. Maar of dat zo’n bijster goed idee is, dat betwijfel ik stellig als ik deze grafiek bekijk. De lijn van de GOGI Invers zit boven de GOGI-lijn: hier wordt verlies gemaakt ! (algebra: -(-)= + Diversificatie kan goed zijn, maar verliezen tasten wel mijn rendement aan. Zolang die trend zich niet keert, kijkt men misschien beter de kat uit de boom. Nu instappen kan positief uitvallen, maar is wel een vrij behoorlijke gok en daar hou ik persoonlijk niet zo van. Ik vermoed dat China ooit wel beter gaat doen, maar als dat nog lang op zich laat wachten, verlies je daardoor wel rendement.

Er zijn ook trackers met minder stabiele rendementen : X Tracker Gold.

Dit betekent zeker niet dat je met dergelijke trackers of fondsen geen rendement kan halen. Alleen wordt het moment van de instap dan nog belangrijker. Maar daarover later ook meer.

Nu naar de resultaten voor jou: Als je een van die fondsen of trackers zou aankopen, mag je dat mediaan resultaat dan verwachten binnen zo’n 5 jaar als jouw gemiddeld jaarlijks resultaat ? Gaat het minder zijn ? Of toch meer ?

Al een vraagje tussendoor: als je vandaag MSCI World of Nasdaq zou aankopen, zal het rendement dan binnen een vijftal jaren hoger zijn (of lager) dan het mediaan rendement ?

In een volgend artikel halen we die sluier volledig weg… en bespreken we ook het cijfer van het gunstige scenario.

Categorieën:

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.